Server Bakımlarında Profesyonel Desteğin Önemi

Server; aynı zamanda sunucu olarak bilinmektedir. Server; ağ üzerinde bulunan istemcilere veri, kaynak ve dosya paylaşımlarını yapan hizmet sağlayıcı olarak tanımlanmaktadır. Üstün donanımsal özelliklere sahip olan sunucu sayesinde bir ağın yönetilmesi, dosya veya uygulama paylaşımının yapılması, veritabanı barındırılması gibi işlemler yapılmaktadır.

Server; birçok yönüyle evlerde kullanılan bilgisayarlara benzemektedir. Bellek, işlemci ve sabit sürücü gibi donanımlar; server içerisinde bulunmaktadır. Fakat, serverların bilgisayarlara göre çok daha güçlü olması söz konusudur. Serverlar; herhangi bir web sitesini meydana getiren kodları saniyeler içerisinde işlemek zorundadırlar. Bunun yanı sıra, söz konusu kodları, saniyeler içerisinde siteyi ziyaret eden kişiye gönderme mecburiyetleri bulunmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra serverlarda yüksek performansın varlığı önemli bir etkendir. Bu noktada, yedi gün 24 saat kesintisiz olarak çalışabilecek performansta olmaları gerekir. Ayrıca, yüksek hizmet kalitesi, enerji verimliliği ve dayanıklılık gibi hususlarda da serverların en iyi seviyede olması şarttır. Sonuç olarak, web sitesi sahipleri, sitelerini internette yayınlamak adına herhangi bir server sahibinden sitelerinin gereksinimlerine uygun olarak alan veya sunucunun tamamını kiralarlar.

Server hizmetinin alınmasından sonra tüm süreç bitmez. Server bakımının belirli sürelerde yapılması gerekir. Peki, server bakımı nasıl yapılmalıdır? Server bakımında profesyonel destek almak şart mıdır?

Server Bakım Hizmeti Nasıl Verilir?

Sunucunun hem hızlı hem de ilk günkü performansıyla çalışmasını sağlamak adına server bakımının yapılması gerekmektedir. Bilhassa serverların kullanım özellikleri ve süresi değiştiği müddetçe server bakımlarının da düzenli olarak yapılması şarttır. Server bakım hizmetlerinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Her şeyden önce, farklı sunucu modelleri için farklı özelliklerde ve donanımlarda bakım hizmetleri yapılmaktadır. Bunun sebebi, her serverın kapasitesinin farklı olmasıdır. Ayrıca, server bakım hizmetinin server markasına göre değiştiğini de eklemek gerekir.

Günümüz teknolojisinde her sunucu markasının birtakım sunucu hizmetleri bulunmaktadır. Bu noktada, sunucu bakım hizmetleri için profesyonel destek almanın önemi ortaya çıkmaktadır. Çünkü, sunucu satın alınan markanın satış sonrası desteğinin olması gerekmektedir. Bunun sebebi, bilhassa işletmelerin serverlar ile ilgili yeteri kadar teknik bilgiye sahip olmamasıdır. Bu noktada, serverlar konusunda teknik destek sağlayacak firmaların varlığı önem taşımaktadır. Server destek firmaları sayesinde sunucu bakım süreci sorunsuz olarak atlatılabilir.

Sunucu Bakım Hizmetinde Profesyonel Destek Nasıl Verilir?

Sunucu bakım hizmeti sayesinde bilhassa serverların sorunsuz olarak çalışması mümkün olmaktadır. Sabit diskin bakımları ilk günden itibaren düzenli olarak yapılmalıdır. Bu sayede, çok daha uzun ömürlü bir server kullanımı söz konusu olmaktadır. Ayrıca, serverlarda sorun yaşama ihtimali ortadan kalkmaktadır. Bu durumun bilhassa mali açıdan ciddi bir avantaj olduğunu söylemek gerekir. Sunucu bakım hizmetlerinde profesyonel bir destek almak şarttır. Aksi takdirde, bu işi bilmeyen kişiler tarafından yapılan bakım hizmetlerinin sonucunda ciddi problemler yaşanabilir.

Sunucu bakım hizmeti sunan firmalar; her şeyden önce, rutin temizlik işlemleri yapmaktadır. Bu sayede, virüslerin ve casusların temizlenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca, bilgisayarların sabit disklerin çalışmasını engelleyecek olan kötü yazılımlardan korunması amaçlanmaktadır. Virüslerin yok edilmesi noktasında sunucu bakım firmaları tarafından antivirüs programları kullanılmaktadır. Sabit diskin belirli noktalarında gizlenen virüslerin yanı sıra casus yazılımların da bu sayede ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Sunucu bakım hizmetleri profesyonel firmalar tarafından yapılmadığı takdirde her şeyden önce bilgisayarların yavaşlamasına rastlanacaktır. Ayrıca, işlerin yürümesi adına hayati öneme sahip bilgisayar sistemlerinin çalışma hızı düşecektir. Bu noktada, casus yazılımların sorunsuz tespit edilmesi için başarılı bir yazılım kullanmak; sunucu bakım hizmetlerinin en önemli kriteri olarak bilinmektedir.

Sunucu bakım hizmetleri sırasında ortaya farklı sorunlar çıkabilir. Bazı durumlarda, hatalı yüzeylerin bir süre sonra okunması imkansız bir konuma geldiğini söylemek mümkündür. Bu noktada, Windows işletim sisteminde bulunan hata denetimi kısmı devamlı olarak kullanılmalıdır. Bu sayede, ortaya çıkan hatalar, sürekli olarak temizlenmelidir. Söz konusu bakım ve onarım işlemlerinin sunucu bakım hizmeti sunan firmaların ilk hedefi olduğunu söylemek mümkündür. Sunucu bakım sürecinde pas geçilmemesi gereken detaylardan birisi de disk birleştirici kullanmaktır. Disk birleştirici kullanmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Her şeyden önce, verilere daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılması söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra, disk birleştirici sayesinde sunucu bakım firmalarına bakım hizmeti başvurusu yapılabilir.

Sabit disklerde ortaya çıkabilecek problemler yüzünden çok ciddi sorunlar yaşanabilir. Her şeyden önce, verilerin kaybedilmesi halinde yaşanacak sorunların telafisi olmayabilir. Bu noktada, vakit kaybetmeden sunucu bakım hizmeti alınmalıdır. Sunucu bakım hizmetinin bu işi profesyonel olarak yapan firmalardan alınmasına dikkat edilmelidir. Sunucu bakım fiyatları; bilgisayardaki ve sunucudaki sorunlara göre değişkenlik göstermektedir. Ancak, sunucu bakım hizmetlerinin yeni bir sunucu almaya kıyasla ekonomik açıdan daha elverişli olduğunu ifade etmek gerekir.

Sunucu Bakım Hizmetinde Neden Profesyonel Destek Alınmalıdır?

Sunucu bakımı yapılmaya karar verildiği hallerde işin uzmanından destek almak son derece önemli olmaktadır. Sunucu bakımının düzenli olarak bir firma tarafından yapıldığı hallerde sunucunun daha uzun süre kullanılması söz konusu olabilir. Sunucuların kullanım süresinin uzadığı hallerde sunucu performansında sorunlar ve gerilemeler yaşanabilir. Bu noktada, sunucu bakım işinde deneyimli çalışanlara sahip olan bir firma tercih edilmelidir.

Günümüz teknolojisinde her sunucunun farklı bir donanımı ve kapasitesi bulunmaktadır. Bu noktada, sunucunun markasına uygun kişilerle bakım anlaşması yapmanın önemi ortaya çıkmaktadır. Her sunucu markasının farklı sunucu bakım hizmeti sunduğu bilinmektedir. Bu bağlamda, sunucu satın alan veya kiralayanların sunucu markasına çok dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca, satın alınan sunucu markasının teknik destek hizmeti vermesi de önemli bir husustur. İşletme çalışanlarının sunucular ile ilgili tüm teknik bilgilere hakim olması mümkün değildir. Bu bağlamda, veri kaybı yaşamak istemeyen, sunucunun performansının düşmesinden dolayı işlerinin aksamasından korkan kişilerin sunucu bakım hizmeti alması şarttır.

Herkesin bildiği gibi, modern internet sunucularının karmaşık yazılım altyapıları bulunmaktadır. Sunucuların bakım ve yönetim işlemleri; gelişmiş kontrol panelleri sayesinde daha kolay hale gelmektedir. Ancak, sunucuların güvenli ve aksamadan çalışması için yapılması gereken işlemlerin tecrübe ve bilgi gerektirdiği bilinmektedir. Günümüzde, kurumların bünyesinde internet sunucusu yönetebilecek tipte çalışanların olmadığı aşikardır. Bu noktada, sunucu bakım işlemlerinin yapılması için dışarıdan destek almak şart olmaktadır.

Sunucu bakım hizmetlerinin yapılması oldukça elzem bir konudur. Firmaların işlerinin hızlanması ve sistemin kontrolünün sağlanması noktasında sunucu bakım işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Planlı ve profesyonel bakım sayesinde güvenlik ve performans noktasında sistemlerin daha verimli hale gelmesi mümkün olmaktadır. Profesyonel sunucu bakım firmaları tarafından sunulan bakım hizmetleri sayesinde işletmelerin ana faaliyet konularına daha çok yoğunlaşması söz konusu olmaktadır. Kurumların geleceği adına oldukça önemli olan bilgi işlem altyapılarının yetkinliği noktasında işletmelerin elinde olmayan imkanlar ancak sunucu bakım hizmeti sunan firmalar tarafından sağlanmaktadır.

Sabit disk bakımı da sunucu bakım firmalarının sunmuş olduğu hizmetler arasında bulunmaktadır. Sonuç olarak, virüslerin kontrol altında tutulması, casusların yok edilmesi, hata denetimi, disk birleştirici gibi önemli işlerin yapılması noktasında her işletmenin sunucu bakım profesyonel desteğine ihtiyacı olacaktır.

WE Teknoloji

Firmamız; uzun yıllardan bu yana bulunduğu sektörde birçok yeniliğe imza atmıştır. Kurumsal bir firma olarak hizmet vermekteyiz. Tamamen bizim tarafımızdan geliştirilen altyapıya sahip olan ürünler sayesinde birçok firmanın ihtiyaçları karşılanmaktadır. 

Güncel Yazılar

Bizi Takip Edin!

E-Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncel Duyuru, Haber ve Kampanyaları Eposta ile alımı onaylamış sayılırsınız. Teşekkürler.