Antivirüs Programı Seçilirken Neye Dikkat Edilmeli?

İnternet; insan hayatının vazgeçilmez bir öğesi olarak bilinmektedir. Hem günlük hayatta hem de iş hayatında önemli bir yeri olan internet teknolojilerinin olumlu yanları olduğu kadar olumsuz yönleri de bulunmaktadır.

Her şeyden önce, antivirüsler yüzünden hem kişisel hem de kurumsal sorunlar yaşamak söz konusu olmaktadır. Bu noktada, günümüz şartlarında antivirüs programı kullanmak oldukça gereklidir. Ancak, antivirüs programı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Piyasada bulunan antivirüs yazılımlarının sayısı oldukça fazladır. Bu bağlamda, bilgisayar kullanıcıları, antivirüs programı seçerken kendilerini çaresiz hissedebilirler. Ancak, antivirüs yazılımlarının her bilgisayarda olması zorunludur. Bu programların kullanılmadığı hallerde ortaya telafisi mümkün olmayan bazı sorunlar çıkabilir. Bilhassa kişisel verilerin internet sitelerinde kullanıldığı ve bilgisayarda internet bankacılığı işlemleri yapıldığı hallerde antivirüs programlarının kesinlikle kullanılması gerekir.

Antivirüs Nedir? Ne İşe Yarar?

Antivirüs; bilgisayar sistemlerinin virüslere karşı korunmasını sağlamaktadır. Bilgisayarların kötü amaçlı yazılımlara ve siber suçlulara karşı korunmasında işe yarayan antivirüs yazılımlarının günümüz teknolojisi için hayati bir öneme sahip olduğunu söylemek mümkündür. Virüsten koruma yazılımlarının yerine getirmek zorunda olduğu birtakım görevler bulunmaktadır. Her şeyden önce, kötü amaçlı yazılımların kolayca algılanması için belirli dosyaları tespit etme, otomatik taramaları zamanlama, dosyanın ve bilgisayarın istenilen kriterlere göre taranması, kötü amaçlı kodların ve yazılımların silinmesi, bilgisayarın ve diğer cihazların güvenliğinin doğrulanması gibi faaliyetler; eksiksiz olarak antivirüs yazılımları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Antivirüs kullanılmadığı takdirde kötü amaçlı yazılımların bilgisayara erişmesi ve zarar vermesi söz konusu olmaktadır. Virüsten koruma yazılımlarının birçok işlevi bulunmaktadır. Her şeyden önce, antivirüs programları kullanıldığı takdirde bilgisayarın hassas bilgileri çalma amacına sahip casus yazılımlardan korunması mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra, fidye yazılımı; birçok internet kullanıcısının başına büyük dertler açma potansiyeline sahip bir sorundur. Bu yazılımdan dolayı birçok kişiden para talep edilmektedir. Virüsler, truva atları, solucanlar, reklam yazılımı ve spam gibi sorunlar ise yine antivirüs kullanılmadığı hallerde ortaya çıkabilecek ve bilgisayarın güvenliğini tehdit edebilecek durumlar arasında bulunmaktadır.

Antivirüs Programı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Antivirüs programı seçilirken bazı hususlara çok dikkat edilmelidir. Her şeyden önce, geçmişte bu programı kullanmış olan kişilerin yapmış olduğu yorumlar son derece önemlidir. Bazı antivirüs programları; birçok kişinin tavsiye etmesine rağmen kullanım için uygun olmayabilir. Çünkü, bu tür antivirüs programlarının yalnızca üst düzey sistem özelliklerinde çalışmasına rastlanmaktadır. Minimum sistem özelliklerinde konforlu olarak çalışamayan ve belleği yoran bu tür antivirüs yazılımlarının kullanılması son derece yanlış bir tercih olacaktır.

Bunun dışında da antivirüs programı seçilirken dikkat edilmesi gereken farklı hususlar bulunmaktadır.

  1. Ödeme Şartları: Antivirüs programı sunan şirketlerin birçoğunun bu hizmeti belirli bir ücret karşılığında verdiği bilinmektedir. Bu bağlamda, hem verimli hem de uygun ücrete sahip bir antivirüs programı tercih edilmelidir. Her şeyden önce, antivirüs yazılımının güncelleme işlemlerinin düzenli olarak yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra, şirketin muhakkak ücretsiz deneme sürümü sunuyor olmasına önem verilmelidir. Ancak, ücretsiz deneme sürümünün programın tüm özelliklerinin test edilmesi için yeterli zaman verdiği konusunda emin olunmalıdır. Ayrıca, düzenli yükseltme ve lisans yenileme işlemlerinin tam maliyeti ve yıl bitimi zam gelip gelmeyeceği gibi hususlarda bilgi alınmalıdır.
  2. Gizlilik Şartları: İnternet üzerinde işlem yaparken kişisel bilgilerin çok daha önemli hale geldiğini söylemek mümkündür. Bu noktada, kişisel bilgilerin korunması adına faaliyet gösteren antivirüs programlarının dahi kişisel bilgileri, bilgi brokerlerine sattığı bilinmektedir. Bu noktada, satın almak istenilen antivirüs programının geçmişte böyle bir skandala karışıp karışmadığından emin olunmalıdır. Bir şey olmaz mantığıyla hareket edilmemelidir.Geçmişte Facebook gibi bir markanın dahi kullanıcılarının kişisel bilgilerini başkalarına verdiği bilinmektedir.
  3. Virüs Temizleme Koşulları: Antivirüs programlarının virüsleri bilgisayardan kaldırmak adına hangi yöntemi kullandığına çok dikkat edilmelidir. Tam bir virüs temizleme yöntemi kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra, virüslerin kaldırılması esnasında bilgisayardaki kişisel dosyaların zarar görmemesine dikkat edilmelidir. Antivirüs programı; virüsün farklı cihazlara yayılmasına izin vermemelidir. Buna ek olarak, şüpheli dosyalar, en ince ayrıntısına kadar incelenene dek karantinada tutulmalıdır. Şüpheli veri kaynakları ise düzenli olarak engellenmelidir. Son olarak, tehdit oluşturan etmenlerin kaydı tutulmalıdır. Solucanlar başta olmak üzere truva atları, rootkitler ve casus yazılımları hakkında detaylı bir veri kaydı oluşturulmalıdır.
  4. Sistem ile Uyumluluk: Kullanılan işletim sistemi her ne olursa olsun, satın alınan antivirüs programının kullanılan cihazla uyumlu olmasına çok dikkat edilmelidir. İşletim sisteminin belirli bir sürümündeki gereksinimleri karşılamak adına yalnızca söz konusu sürüm için geçerli antivirüs programı kullanılmaktadır.
  5. Tarama Yöntemleri: Antivirüs programları arasında tercih yaparken dikkat edilmesi gereken hususların başında gerçek zamanlı tarayıcı olup olmadığı gelmektedir. Çünkü, en iyi antivirüs yazılım türü gerçek zamanlı tarayıcılar olarak bilinmektedir. Gerçek zamanlı tarayıcı; arka planda sürekli olarak çalışmasından dolayı tercih edilmektedir. Cihazın erişim sağladığı her dosyayı; çevrimiçi veya çevrimdışı olarak kontrol etmektedir.
  6. Antivirüs Programının Cihazın Hızına Olan Etkisi: Antivirüs programları; genellikle gerçek zamanlı olarak arka planda sürekli çalışırlar. Bu noktada, CPU kaynaklarını tüketmeleri ve işlem hızını arttırmaları söz konusu olmaktadır. Bu bağlamda, bilgisayarın yavaşlamasına rastlanmaktadır. Oyun veya CPU gerektiren yazılım türlerini kullananların bu noktada sıkıntı yaşaması muhtemeldir. Sonuç olarak, antivirüs programının ücretsiz deneme sürümü kullanılırken sistemin gereksinimleri ile cihazın özellikleri arasında uyum olmasına dikkat edilmelidir.
  7. Ek Koruma Özellikleri: Antivirüs programlarının temel işlevlerinin yanı sıra ekstra hangi özelliklere sahip olduğu dikkatlice incelenmelidir. Her şeyden önce, casus yazılım önleme taramasının var olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun yanı sıra, şirketin sahip olduğu cihazlar için güvenilir bir güvenlik duvarının olup olmadığı incelenmelidir. Ayrıca, çocuklar için kullanılacak olan ebeveyn kilitlerinin var olup olmadığına bakılmalıdır. Son olarak, tek bir pakette birden çok cihaz için koruma sağlayıp sağlamadığı önemsenmelidir.
  8. Teknik Destek İmkanları: Antivirüs programlarının satın alınmasının ardından her şeyin bittiğini düşünmemek gerekir. Bu noktada, satış işleminin ertesinde de teknik destek hizmeti sunmaya devam eden markaların tercih edilmesi önemli bir husustur. Bilhassa satın alınacak olan virüs programının internet sitesinde bulunan sorun giderme forumuna göz atılmalıdır. Çünkü, bu kısımda bulunan ve kullanıcılar tarafından sorulan soruların şirket teknisyenleri tarafından yanıtlanıp yanıtlanmadığı çok önemli bir husustur. Bunun yanı sıra, soruların ne kadar sürede yanıtlandığına bakılmalıdır. Ayrıca, şirketin verilen hizmetin devamlılığı adına herhangi bir telefon veya e-posta adresine sahip olup olmadığı kesinlikle kontrol edilmelidir. Antivirüs programı satın almayı düşünen kullanıcılar, satın almadan hemen önce şirketin teknisyenlerine birtakım sorular sorarak sağlanan hizmeti kendileri de test etmiş olabilirler.

Tüm bunlara ek olarak, antivirüs programı seçerken çakışan yazılımların tespit edilmesi başta olmak üzere istenmeyen sonlanmalar, güncel koruma, otomatik tarama gibi hususlarda da programın işlevsel olmasına önem verilmelidir. Ayrıca, antivirüs programı, kolay kullanılabilir olmalıdır. Arayüzünün kullanıcı dostu olması tavsiye edilmektedir. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde antivirüs programıyla alakalı hiçbir sorun yaşanmaz.

WE Teknoloji

Firmamız; uzun yıllardan bu yana bulunduğu sektörde birçok yeniliğe imza atmıştır. Kurumsal bir firma olarak hizmet vermekteyiz. Tamamen bizim tarafımızdan geliştirilen altyapıya sahip olan ürünler sayesinde birçok firmanın ihtiyaçları karşılanmaktadır. 

Güncel Yazılar

Bizi Takip Edin!

E-Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncel Duyuru, Haber ve Kampanyaları Eposta ile alımı onaylamış sayılırsınız. Teşekkürler.